Aktualności

Kotarz Arena potrzebna Brennej

Kompleks narciarski, hotel, schronisko oraz zbiorniki retencyjne, Lokalny System Energetyczny. To tylko niektóre z inwestycji, które mają być częścią Kotarz Areny – Centrum Aktywnego Wypoczynku w Brennej. Ich realizacja to nie tylko niezwykła szansa na utworzenie z Brennej kurortu wypoczynkowego z prawdziwego zdarzenia, ale także możliwość polepszenia standardu życia jej mieszkańców.


Naszą motywacją jest chęć zrealizowania projektu dla ogółu społeczności Brennej, dla wszystkich mieszkańców zainteresowanych jej rozwojem - mówi Bogusław Holeksa, kierownik projektu Kotarz Areny - CAW. Co warte jest podkreślenia, nie jest on osamotniony w swoich działaniach. W promowanie przedsięwzięcia włączyło się już ponad 80 osób, a we wszystkich spółkach je nadzorujących pracuje 50 kolejnych.

Warto jednak dodać, że Kotarz Arena – Centrum Aktywnego Wypoczynku to nie jest projekt, który zostanie zrealizowany w 2-3 lata. To wysiłek, który będzie podejmować kilka pokoleń. Z danych wynika, iż gmina Brenna w ostatnich dziesięcioleciach przeznaczyła około 600-800 hektarów pod inwestycje (które stanowią główne źródło dochodu dla mieszkańców miejscowości). - Zbudowano na tym terenie około 4 tys. domów mieszkalnych i letniskowych. Jednocześnie nie nadążyliśmy z budową dróg, wodociągów, kanalizacji i pozostałej infrastruktury. Efekt? Skażenie wód powierzchniowych, niska emisja i brak stałych, stabilnych dochodów i coraz częstsza emigracja zarobkowa - uważa Bogusław Holeksa.

Świetnym sposobem na podjęcie walki z tymi problemami ma być właśnie inwestycja na Kotarzu. - Pod rzeczywistą zabudowę przewidujemy przeznaczyć 15-20 hektarów terenu, z jednoczesnym zachowaniem 20-30 hektarów terenów rolnych jako pastwiska mające dużą wartość przyrodniczą. Projekt nasz zmieni też stan sieci wodociągowych, energetycznych, gazowych, kanalizacyjnych. Pozwoli m.in. na pozyskanie finansowania przebudowy infrastruktury drogowej - zaznacza Bogusław Holeksa.

Co więcej, częścią Kotarz Areny będą zbiorniki małej retencji, które odgrywają niebagatelną rolę w okresach suszy oraz podczas powodzi - także takich, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Beskidy.

Jeśli już jesteśmy przy zakresie prac, które mają być realizowane przy Kotarz Arenie, to warto przypomnieć, jakie inwestycje obejmuje projekt.

Inwestycje sportowe:

 • Całoroczna kolej gondolowa o długości 2350 m
 • 4 koleje linowe sezonowe
 • Wyciągi narciarskie dla najmłodszych
 • Kompleks tras narciarstwa zjazdowego
 • Sieć ścieżek rowerowych, jako podstawa letniej działalności kompleksu

Obiekty wypoczynkowo-rekreacyjne:

 • Czterogwiazdkowy hotel wraz z Aquaparkiem
 • Całoroczne schronisko górskie na Polanie Kotarz
 • 2 pola kempingowe o łącznej powierzchni 2-3 ha

Dla ekologii:

 • Lokalny System Energetyczny (w skład którego wejdą m.in. elektrownia szczytowo-pompowa, instalacje fotowoltaiczne, mini elektrownie wodne)
 • Centrum Badawczo - Rozwojowe Technologii Środowiskowych (prowadzące badania nad innowacjami przyczyniającymi się do poprawy stanu środowiska przyrodniczego i współpracujące z Centrum Edukacji Ekologicznej i Etnograficznej)
 • System zbiorników retencyjnych
 • Odtworzenie 60 hektarów pastwisk oraz terenów zielonych

To jednak nie wszystko. W ramach realizacji przedsięwzięcia, inwestorzy chcą podjąć działania promujące dawne tradycje związane z Brenną (takie jak wypas owiec i kóz, uprawę ziół) oraz lokalną kuchnię. Takie przysmaki jak breńska bryndza czy sery wołoskie będą mogły stać się rozpoznawalne w całym kraju. - Od początku prac związanych z tworzeniem projektu Kotarz Areny wzięliśmy za cel realizację idei zrównoważonego rozwoju. Chcemy być przykładem, jak można połączyć funkcję rozrywkową i wypoczynkową z ochroną środowiska - zapewniają inicjatorzy inwestycji.

Trzeba jasno podkreślić, że wszystkie wyżej opisane inwestycje wchodzące w skład projektu Kotarz Areny – CAW to wielka szansa dla Brennej oraz całego naszego regionu. Zapewnią nie tylko wiele miejsc pracy, ale także pozwolą gminie na większe inwestycje służące właśnie mieszkańcom miejscowości. - Program naszej inwestycji wypracowujemy z najlepszymi ekspertami z Polski i Europy, bowiem ogromna na rynku konkurencja nie pozwala na popełnienie w tej materii błędów - zaznacza Bogusław Holeksa.

Niestety rozwój Brennej i dobrobyt jej mieszkańców nie wszystkim leży na sercu. Kotarz Arena, podobnie jak wiele innych inwestycji sportowych i rekreacyjnych, spotyka się ze sprzeciwem środowisk "proekologicznych", dla których to nie ekologia jednak jest najważniejsza.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wartość usług turystycznych, w których co roku uczestniczą Polacy na terenie Polski, Czech i Słowacji, wynosi 2 mld zł. Kolejne 2 mld zł wydajemy w krajach alpejskich. Widać więc, że biznes sportowo-rekreacyjny jest w bardzo dobrej kondycji i stale się rozwija.

Nie sprawia to jednak, że wszystkie ośrodki narciarskie mogą bez przeszkód budować nowe trasy narciarskie, czy koleje linowe. Przez protesty "ekologiczne" wiele z inwestycji, takich jak Kotarz Arena, zmaga się z problemami w porozumieniu z właścicielami działek, czy z kuriozalnymi decyzjami sądowymi. Za większością problemów stoją organizacje pozarządowe, nad którymi nie ma skutecznych form nadzoru czy kontroli. To z kolei stanowi zachętę do działań budzących obawy co do ich przejrzystości i celowości.

Co więcej, wiele ośrodków narciarskich w Polsce leży w terenie obszaru chronionego, parku krajobrazowego lub obszaru Natura 2000. Jednak nie oznacza to, że w takim miejscu inwestycji prowadzić nie można. Jest to dozwolone, jednak powoduje to zwiększenie kosztów takiego przedsięwzięcia. Widać więc, że jest to bardzo łatwy sposób na zablokowanie działań konkurentów.

Moją motywacją w dążeniu do zmiany strategii rozwoju gminy Brenna jest to, co czynią wobec nas nasi przeciwnicy. Ci, którzy dostrzegając nasz potencjał, za wszelką cenę w swoim interesie nie chcą dopuścić do rozwoju Brennej. W tym kontekście martwi mnie to, w jaki sposób, jak skutecznie tym przeciwnikom rozwoju miejscowości udało się pozyskać, dla swoich ukrytych celów, nie mających nic wspólnego z ochroną przyrody, nieliczną grupę naszych mieszkańców, którzy wsparli ich działania blokujące rozwój Brennej - mówi Bogusław Holeksa.

 

źródło: https://wiadomosci.ox.pl/kotarz-arena-potrzebna-brennej,58792

Kotarz Arena

Innowacyjny ośrodek, który już niedługo ma szanse powstać w Beskidzie Śląskim. Zakłada budowę wyciągów narciarskich, infrastruktury turystycznej i dbałość o Odnawialne Źródła Energii.

Zintegrowany rozwój

Kotarz Arena to przemyślany i zintegrowany rozwój dla całej gminy. To nie tylko setki nowych miejsc pracy, ale także kompleksowe zadbanie o ład architektoniczny części Brennej oraz szansa na likwidację niskiej emisji.

Czas na Brenną!

Wierzymy w ogromny potencjał naszej gminy. Brenna to piękna miejscowość, której brakuje przemyślanych inwestycji, które skierują ją na dobre tory w promocji turystyki, sportu i rekreacji. Uwierzmy w Brenną!

Kontakt

 • Adres:

  ul. Wyzwolenia 40

  43-438 Brenna

 • Telefon:

  +48 600 882 944

 • Email:

  biuro@kotarzarena.pl

 • Śledź nas:
© 2016 Kotarz Arena
xmlns:fb="http://ogp.me/ns/fb#"
Powered by JS Network Solutions
Ta strona uzywa plikow cookies. Korzystajac z serwisu, wyrazasz zgode na ich stosowanie.   
Jak wylaczyc cookies? AKCEPTUJE