Aktualności

Uwaga na zbyt wysokie uprawnienia!

Obecnie w RCL prowadzone jest uzgodnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

 

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu zakłada ustanowienie szczególnej przesłanki (o charakterze proceduralnym), dającej sądom administracyjnym podstawę do wstrzymania na wniosek skarżącego decyzji środowiskowej. Będzie ono skutkowało koniecznością wstrzymania postępowania w sprawie decyzji inwestycyjnej. Kolejne rozwiązanie przewiduje, że organizacje społeczne otrzymają prawo wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach niezgodności decyzji inwestycyjnych z decyzją środowiskową.

 

Reasumując w projekcie przewiduje się kolejne zwiększenie uprawnień i kontroli organizacji ekologicznych, ale też innych organizacji społecznych nad procesem inwestycyjnym. Obecnie organizacje te mają bardzo szerokie uprawnienia i praktyczną możliwość udziału zasadniczo w każdym postępowaniu w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej, przy jednoczesnym braku dostatecznych narzędzi kontroli nad niezależnością i transparentnością działań organizacji pseudoekologicznych min. brak odpowiedzialności materialnej za wyrządzoną szkodę, czy też odpowiedzialności karnej za umyślne blokowanie prawnie dopuszczalnych procesów inwestycyjnych. W wyniku tego obecne zmiany ustawy staną się kolejnym źródłem stosowania ekoszantażu przez organizacje pseudoekologiczne, nie mające nic wspólnego z ochroną przyrody, a w konsekwencji niedopuszczanie do budowy niewygodnych z ich punktu widzenia inwestycji.

 

Inną sprawą jest, że obowiązujące w Polsce uprawnienia organizacji społecznych w tychże postępowaniach są szersze niż w większości krajów Wspólnoty i szersze niż wskazano w dyrektywach unijnych.

 

Pozwalamy sobie przedstawić:

opinię prawną sporządzona przez Kancelarię Radców Prawnych CIC Pikor, Behnke, Dmoch, Fryzowski Sp. p.

wraz z

stanowiskiem zespołu projektowego inwestycji „Kotarz Arena - Centrum Aktywnego Wypoczynku” w Brennej, w ramach projektu „Beskidzkie Centrum Narciarstwa”.

 

 

Poniżej link do projektu zmiany ustawy, gdzie istnieje możliwość przesyłania komentarzy do projektu:

 

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12329452/katalog/12658346#12658346

Kotarz Arena

Innowacyjny ośrodek, który już niedługo ma szanse powstać w Beskidzie Śląskim. Zakłada budowę wyciągów narciarskich, infrastruktury turystycznej i dbałość o Odnawialne Źródła Energii.

Zintegrowany rozwój

Kotarz Arena to przemyślany i zintegrowany rozwój dla całej gminy. To nie tylko setki nowych miejsc pracy, ale także kompleksowe zadbanie o ład architektoniczny części Brennej oraz szansa na likwidację niskiej emisji.

Czas na Brenną!

Wierzymy w ogromny potencjał naszej gminy. Brenna to piękna miejscowość, której brakuje przemyślanych inwestycji, które skierują ją na dobre tory w promocji turystyki, sportu i rekreacji. Uwierzmy w Brenną!

Kontakt

 • Adres:

  ul. Wyzwolenia 40

  43-438 Brenna

 • Telefon:

  +48 600 882 944

 • Email:

  biuro@kotarzarena.pl

 • Śledź nas:
© 2016 Kotarz Arena
xmlns:fb="http://ogp.me/ns/fb#"
Powered by JS Network Solutions
Ta strona uzywa plikow cookies. Korzystajac z serwisu, wyrazasz zgode na ich stosowanie.   
Jak wylaczyc cookies? AKCEPTUJE