EKOLOGIA - ODETCHNIJMY CZYSTYM POWIETRZEM!

Energia wiatru, słońca i wody - Park Botaniczny
stawiamy na Odnawialne Źródła Energii oraz edukację proekologiczną

Jednym z największych atutów Brennej jest bogactwo dóbr natury, z których człowiek może skorzystać. Należy jednak zadbać o to, by człowiek żył w zgodzie z naturą, gdyż tylko tak można zapewnić następnym pokoleniom, że owo bogactwo się nie wyczerpie, lub nie zostanie zdegradowane. Dotyczy to zarówno inwestycji turystycznych, jak również całości działań związanych z zamieszkiwaniem naszej miejscowości przez coraz większą liczbę mieszkańców.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA
ENERGII

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie alternatywy dla dotychczasowych źródeł energii, które nieustannie pogarszają jakość naszego powietrza.

Istnieje wiele możliwości, które możemy w Brennej zrealizować. Wśród nich są m.in: budowa elektrowni szczytowo-pompowej, instalacji fotowoltaicznej, urządzenia tri i kogeneracji, instalacje ciepła oparte na wykorzystaniu biomasy.

Nad całością tematów związanych z tym segmentem projektu czuwać będzie Centrum Badawczo-Rozwojowe Lokalnych Systemów Energetycznych.

ELEKTROWNIA I ZBIORNIKI
WODNE

Woda jest dla nas wszystkich niezwykle cennym dobrem natury. Mamy świadomość, że potrzebne są działania umożliwiające jej efektywne wykorzystanie. W ramach projektu Kotarz Arena planowana jest budowa nowych zbiorników wodnych w Brennej oraz modernizacja już istniejących. Zbiorniki będą pełnić funkcję małej retencji, przeciwpożarowe oraz przeciwpowodziowe. Część z nich będzie także wykorzystywana dla działalności elektrowni szczytowo-pompowej oraz naśnieżania tras narciarskich.

Równie ważne jest wykorzystanie jednego ze zbiorników jako trwałego i pewnego źródła wody pitnej dla mieszkańców i turystów Gminy Brenna. Zabezpieczenie wody pitnej dla mieszkańców jest zadaniem Gminy, które dzięki dochodom z KCAW ma możliwość na szybką realizację.

Ważnym punktem naszego lokalnego systemu energetycznego będzie elektrownia szczytowo-pompowa, która dostarczać będzie energię dla Brennej.

REKULTYWACJA
PASTWISK

Na skutek wieloletniej przerwy w wypasie, a także niesprzyjających warunków siedliskowych, zielona roślinność na zboczach Kotarza uległa znacznemu zniszczeniu.

Przerzedzona ruń i mniejszy w niej udział roślin wartościowych prowadzi do zmniejszenia ilości pożywienia dla zwierząt i pogorszenia jej jakości. Dlatego konieczne jest odnowienie terenów pastwiskowo-łąkowych dzięki odpowiednio dobranej metodzie renowacji.

PROMOCJA
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Od początku prac związanych z tworzeniem projektu Kotarz Areny wzięliśmy za cel realizację idei zrównoważonego rozwoju.

Chcemy być przykładem, jak można połączyć funkcję rozrywkową i wypoczynkową turystyki z ochroną środowiska. W Europie jest kilka przykładów, na których możemy się wzorować. Mamy zamiar wprowadzić je w życie także w Brennej.

Kotarz Arena

Innowacyjny ośrodek, który już niedługo ma szanse powstać w Beskidzie Śląskim. Zakłada budowę wyciągów narciarskich, infrastruktury turystycznej i dbałość o Odnawialne Źródła Energii.

Zintegrowany rozwój

Kotarz Arena to przemyślany i zintegrowany rozwój dla całej gminy. To nie tylko setki nowych miejsc pracy, ale także kompleksowe zadbanie o ład architektoniczny części Brennej oraz szansa na likwidację niskiej emisji.

Czas na Brenną!

Wierzymy w ogromny potencjał naszej gminy. Brenna to piękna miejscowość, której brakuje przemyślanych inwestycji, które skierują ją na dobre tory w promocji turystyki, sportu i rekreacji. Uwierzmy w Brenną!

Kontakt

 • Adres:

  ul. Wyzwolenia 40

  43-438 Brenna

 • Telefon:

  +48 600 882 944

 • Email:

  biuro@kotarzarena.pl

 • Śledź nas:
© 2016 Kotarz Arena
xmlns:fb="http://ogp.me/ns/fb#"
Powered by JS Network Solutions
Ta strona uzywa plikow cookies. Korzystajac z serwisu, wyrazasz zgode na ich stosowanie.   
Jak wylaczyc cookies? AKCEPTUJE