EKOLOGIA - ODETCHNIJMY CZYSTYM POWIETRZEM!
Energia wiatru, słońca i wody - Park Botaniczny
stawiamy na Odnawialne Źródła Energii oraz edukację proekologiczną
Jednym z największych atutów Brennej jest bogactwo dóbr natury, z których człowiek może skorzystać. Należy jednak zadbać o to, by człowiek żył w zgodzie z naturą, gdyż tylko tak można zapewnić następnym pokoleniom, że owo bogactwo się nie wyczerpie, lub nie zostanie zdegradowane. Dotyczy to zarówno inwestycji turystycznych, jak również całości działań związanych z zamieszkiwaniem naszej miejscowości przez coraz większą liczbę mieszkańców.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie alternatywy dla dotychczasowych źródeł energii, które nieustannie pogarszają jakość naszego powietrza.
Istnieje wiele możliwości, które możemy w Brennej zrealizować. Wśród nich są m.in: budowa elektrowni szczytowo-pompowej, instalacji fotowoltaicznej, urządzenia tri i kogeneracji, instalacje ciepła oparte na wykorzystaniu biomasy.
Nad całością tematów związanych z tym segmentem projektu czuwać będzie Centrum Badawczo-Rozwojowe Lokalnych Systemów Energetycznych.


ELEKTROWNIA I ZBIORNIKI WODNE

Woda jest dla nas wszystkich niezwykle cennym dobrem natury. Mamy świadomość, że potrzebne są działania umożliwiające jej efektywne wykorzystanie. W ramach projektu Kotarz Arena planowana jest budowa nowych zbiorników wodnych w Brennej oraz modernizacja już istniejących. Zbiorniki będą pełnić funkcję małej retencji, przeciwpożarowe oraz przeciwpowodziowe. Część z nich będzie także wykorzystywana dla działalności elektrowni szczytowo-pompowej oraz naśnieżania tras narciarskich.
Równie ważne jest wykorzystanie jednego ze zbiorników jako trwałego i pewnego źródła wody pitnej dla mieszkańców i turystów Gminy Brenna. Zabezpieczenie wody pitnej dla mieszkańców jest zadaniem Gminy, które dzięki dochodom z KCAW ma możliwość na szybką realizację.
Ważnym punktem naszego lokalnego systemu energetycznego będzie elektrownia szczytowo-pompowa, która dostarczać będzie energię dla Brennej.

REKULTYWACJA PASTWISK
Na skutek wieloletniej przerwy w wypasie, a także niesprzyjających warunków siedliskowych, zielona roślinność na zboczach Kotarza uległa znacznemu zniszczeniu.
Przerzedzona ruń i mniejszy w niej udział roślin wartościowych prowadzi do zmniejszenia ilości pożywienia dla zwierząt i pogorszenia jej jakości. Dlatego konieczne jest odnowienie terenów pastwiskowo-łąkowych dzięki odpowiednio dobranej metodzie renowacji.

PROMOCJA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Od początku prac związanych z tworzeniem projektu Kotarz Areny wzięliśmy za cel realizację idei zrównoważonego rozwoju.
Chcemy być przykładem, jak można połączyć funkcję rozrywkową i wypoczynkową turystyki z ochroną środowiska. W Europie jest kilka przykładów, na których możemy się wzorować. Mamy zamiar wprowadzić je w życie także w Brennej.